Bağdat Cad Nermin German Apt No:456 Kat:4 D:4 Kadıköy Suadiye İstanbul
0542 660 84 07
polentepsikoloji@gmail.com

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Virginia Axline tarafından geliştirilmiş olan Çocuk merkezli oyun terapisi 2.5-12 yaş arası çocuklarla çalışırken kullanılan, terapide problemlere değil ilişkiye odaklanan, çocuğu olduğu gibi kabul edip, eylemden öte duygulara öncelediğimiz bir çalışma metodudur. Amaç çocukla sağlıklı bir ilişki kurmaktır, bu ilişki sayesinde çocuğun içsel iyileşme gücü harekete geçecektir.

Oynanacak oyun, oyuncak çocuk tarafından belirlenir. Terapist komut verir bir pozisyonda durmaz, eşlik eden ve o anda bütünüyle çocukla olarak çocuğun kendini gerçekleştirmesini sağlayacak bir konum alır. Çocuğun kendi kararlarını verebildiği, sorumluluk alabildiği bu terapi metodu ile çocuk kendisini güvenli bir şekilde olduğu gibi ortaya koyabilmektedir.

Oyuncaklar çocuğun kelimeleri, oyun ise anlatmak istediği hikayesidir. Terapist de bu hikayeyi çocuktan dinlemeye ve anlamaya hevesli bir yetişkindir. Çocuk merkezli oyun terapisinde ailenin de yeri son derece büyük bir önem arz etmektedir.

Çocuğun iyileştirici gücünü harekete geçirmesine yardımcı olacak olan aile ile de düzenli görüşmeler yapılır ve gerektiğinde danışmanlık sağlanır.